Γίνεται !

η παπαριά της ημέρας: "of course ... are we gluing coffee pots?"

Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2012

Μεγάλη συμμετοχή του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Κοζάνης στον 30ο Διεθνή Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας (Κατάταξη-Χρόνοι)

Για άλλη μια χρονιά ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Κοζάνης (ΣΔΥΚ) έδωσε το βροντερό παρών στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού, συμμετέχοντας με 45 δρομείς στον 30ο Διεθνή Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, την Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012.
Με επικεφαλής της πολυμελούς αποστολής τον πρόεδρο του συλλόγου και δρομέα Τάκη Σταθόπουλο, στην ιστορική διαδρομή των 42.195 μ. από το Μαραθώνα μέχρι το Καλλιμάρμαρο, ο ΣΔΥΚ συμμετείχε με 34 δρομείς (τερμάτισαν 31) και στη διαδρομή των 10.000 μ. με 11 δρομείς, επιτυγχάνοντας πολύ καλές επιδόσεις, σε έναν αγώνα βέβαια που προέχουν η συμμετοχή και ο τερματισμός.

Ασφαλώς στα πλέον αξιοσημείωτα του μαραθώνιου είναι η πρώτη θέση  από τις ελληνικές συμμετοχές -επαναλαμβάνοντας την προ διετίας πρωτιά στον 28ο Κλασικό Μαραθώνιο- που κατέλαβε ο Κοζανίτης υπερπρωταθλητής μεγάλων αποστάσεων Μιχάλης Παρμάκης* με χρόνο 2:21:56, που αυτή τη φορά αγωνίστηκε με τα χρώματα του Τρίτωνα Χαλκίδας, αλλά παραμένει πάντα φίλος και επίτιμο μέλος του ΣΔΥ Κοζάνης.
Από τις συμμετοχές του ΣΔΥΚ την καλύτερη επίδοση έκανε ο Πασσαλίδης Χαράλαμπος με χρόνο 3:18:28 και κατέλαβε την 324η θέση στη γενική κατάταξη επί συνόλου 6370 τερματισάντων.
Από τις γυναικείες παρουσίες του συλλόγου, πολύ καλή ήταν η εμφάνιση της Σουζάνας Βασδάρη που με χρόνο 3:40:06 κατέλαβε την 47η θέση στην κατάταξη των γυναικών και την  943η στη γενική κατάταξη.
Τέλος για την ιστορία μεγάλος νικητής του μαραθώνιου ήταν ο Κενυάτης Ράιμον Μπετ Κιμουτάι με χρόνο 2:11:34 και ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Κιμπέτ Κοσγκέι (2.12.20) και Κιρούι Αλεξ Σούμκο (2.12.26). Στις επίσης πρώτευσε η Κενυάτισσα Γιάντα Κονσαλατέρ με 2.40.00. Την δεύτερη θέση πήρε η Ουκρανή Σβετλάνα Στάνκο με 2.40.07 και τρίτη μια άλλη Κενυάτισσα, η Βιόλα Κιμέτο με 2.40.28.